Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 1975 óta az elhízás világszerte csaknem megháromszorozódott. Mit jelent ez számokban? Azt, hogy 2020-ban a világ teljes lakosságának több mint 40 százaléka volt túlsúlyos vagy elhízott, és 2035-re az előrejelzések szerint már közel az emberiség felét érinteni fogja ez a probléma.
Ennek köszönhetően robbanásszerűen nőtt a különböző fogyókúrás szerek és étrend-kiegészítők piaca. Mindig felbukkan egy-egy új csodaszer, ami kis befektetés mellett ígér azonnali és látványos eredményt. Ennek pedig rengetegen bedőlnek.
Hosszú távon mégis mindig az hoz tartós eredményt, amikor a testsúlycsökkentő szert életmódváltással együtt alkalmazzák.
Mi a különbség a diéta és a fogyókúra között?
Bár lényeges különbség van a két fogalom között, mégis gyakran szinonimaként használják. Ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy diétázol vagy fogyókúrázol.
Kezdjük a diétával, mert az egy tágabb fogalom. A diéta étrendet jelent, és étrendje lehet egy cukorbetegnek, egy epeműtétből frissen felépülőnek és egy fogyókúrázónak is.
Tehát diétázni akkor is lehet, ha egyáltalán nem célunk a fogyás, csupán szükségünk van rá egy betegség kezelésében vagy éppen a megelőzésében.
Optimális esetben a diétás étrendet egy dietetikus szakember állítja össze személyre szabottan.
A diétával ellentétben, amikor valaki fogyókúrára szánja magát, egyetlen cél lebeg a szem előtt, az pedig a fogyás. Az előző egy hosszú távú dolog, míg a fogyókúra csak rövid távon tartható.
További különbség, hogy a diéta változatosabb, minden tápanyagot tartalmazó étrendet fogalmaz meg, csupán mértékkel javasolja az egyes élelmiszerek fogyasztását. A fogyókúra azonban általában kevésbé változatos és ismétlődő ciklusokban gondolkozik.
Mi a helyzet fogyást ígérő étrendkiegészítőkkel?
A fogyást ígérő étrendkiegészítők általában abban segítenek, hogy az éhségérzetet csökkentik de természetesen vannak olyan étrend kiegészítők is amelyek segítik a fogyást. De attól, hogy rendszeresen beveszünk valamit, ami elnyomja az étvágyunkat, még nem tanultuk meg, hogyan is kéne egészségesen vagy legalább egészségesebben táplálkoznunk. Példul, hogy mi a megfelelő étrend számunkra, ami múlik az életmódunkon és körülményeinken, nem utolsósorban a genetikán.
Ha fogyni szeretnénk, akkor nincs szükség étrendkiegészítőkre, hiszen az életmódváltással már csökkentjük a bevitt kalóriák számát, aminek egy hosszú távú és pozitív eredménye a testsúly csökkenése.