Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mi a rostok szerepe az étrendben?

A rostok olyan szénhidrátok, melyeket szervezetünk nem képes megemészteni, mégis  elengedhetetlen szerepet töltenek be az emésztésben. A vízben nem oldódó rostok nem tartalmaznak kalóriát és kellemes telítettség-érzetet adnak, ezért is fontos szereplői a diétának.

Bár évtizedek óta tudjuk, hogy az egészség megőrzésének alapvető feltétele a minőségi táplálkozás, sajnos a legtöbb ember még mindig a napi ajánlott rost-mennyiség töredékét fogyasztja.
A rosthiányos táplálkozás számos betegség kialakulására visszavezethető, a leghétköznapibb megjelenése és már-már népbetegségnek számít a székrekedés.

A másik világméretű jelenség az elhízás, amely szintén a rosthiányos táplálkozásra vezethető vissza.

A rostoknak fontos szerepe van még a vér koleszterinszintjének csökkentésében. Pontosan azáltal, hogy rövidítik a béltartalom áthaladását a bélcsatornában, megakadályozzák a székrekedés kialakulását, illetve fiziológiai akadályt állítanak a bélrendszerben az elfogyasztott energia hasznosulása elé, csökkentve az elhízás esélyét. 

Az élelmi rostoknak két fajtája létezik, vízben oldódó és vízben oldhatatlan rostok.

Oldható rostok:
Oldható rost a pektin, a mézgák, a nyák, néhány hemicellulóz, laktulóz, néhány cukoralkohol, az inulin. 
Ezek közül a legfontosabb a pektin, amely a zöldség- és főzelékfélékben, gyümölcsökben, és a gabonafélék közül a zabkorpában, zabpehelyben található. Vízben oldódó rostban gazdag még például az alma, a puha húsú gyümölcsök, a borsó, a bab, a csonthéjasok.

 

Oldhatatlan rostok:
Ide soroljuk a cellulózt, a hemicellulózt és a lignint, amely megtalálható az olajos magvakban, a hüvelyesekben, a gabonafélékben. Növelik a béltartalom mennyiségét, gátolják a székrekedés kialakulását. Oldhatatlan rostot tartalmaznak például a teljes kiőrlésű termékek, a kuszkusz, a korpa, a sárgarépa és az uborka. 

 

5 tudnivaló a rostok fogyasztásáról

  • Egy egészséges felnőtt számára ajánlott napi mennyiség 20-25 gramm, amelynek az ajánlott aránya 3:1 a vízben nem oldható rostok javára.
  • A javasolt rostbevitelt a napi 0,5-1 kg friss zöldség, gyümölcs és főzelékféle, vagy 56-84 gramm zabkorpa elfogyasztása fedezi.
  • A rostban gazdag étrendnek általában alacsonyabb a zsírtartalma is, ezáltal kevesebb energiát is veszünk magunkhoz.
  • Fontos szerepe van a rostoknak az energiaszegény táplálkozásban és a kifejezetten fogyást célzó diétában.
  • Amennyiben sok rostot fogyasztunk, fontos, hogy bőségesen fogyasszunk folyadékot, legalább 2 litert naponta, így tud érvényesülni jótékony hatásuk.

 

Minden ismeretünk és szándékunk ellenére sokszor életvitelünk a legnagyobb akadálya annak, hogy minőségi és egészséges táplálékhoz jussunk. Ilyenkor a szükséges rostokat más módon is pótolhatjuk. Például, jó, ha kéznél van egy Fitein Shake, ami 2 perc alatt elkészül és magas rosttartalma miatt hosszan tartó telítettség érzetet biztosít. Ez azt jelenti, hogy egy adag shake elfogyasztása után hosszabb ideig érzed majd magad elégedettnek és jóllakottnak, csökkentve a nassolási vágyat és a túlevést.

Tegyél már ma magadért és az egészségedért!

 

Az oldal tetejére